Adviseur van een familiebedrijf

Adviseur van een familiebedrijf
Naast kennis en kunde is de persoonlijke band met de opdrachtgever vaak erg belangrijk in de advieswereld. Met name als het gaat om de adviseur voor familiebedrijven, want de problematiek die daar heerst is toch net even iets anders dan bij niet- familiebedrijven. Dat komt met name omdat het familiebedrijf een systeem is dat bestaat uit 3 subsystemen; iets wat de adviseur ook als zodanig moet herkennen.
 

Evenwicht

Het familiebedrijf bestaat uit de subsystemen bedrijf, familie en familieleden. Bij het bedrijf gaat het vaak over strategie en professionalisering terwijl in de familie onderwerpen als conflicten en relaties belangrijk zijn. En bij de leden binnen de familie gaat het vaak over competenties, waarden en ambities. Alle 3 de subsystemen zijn even belangrijk en het is zaak te zoeken naar een evenwicht.
 

Holistisch

Als adviseur kom je vaak aan tafel bij professionalisering van de organisatie of bij slechte prestaties van het bedrijf. Opvolging is ook vaak een thema dat ter sprake komt. De adviseur van familiebedrijven dient dus multidisciplinair te kunnen kijken; dit wordt ook wel een holistische aanpak genoemd. Hij dient het totale plaatje in de gaten te houden vanuit zijn adviesrol.  Vanuit deze rol kan het zijn dat specialisten als een notaris, een accountant of therapeut worden gevraagd mee te helpen om tot een bepaalde oplossing te komen.
 

Eigen grenzen

De vele vakgebieden lopen uiteen van opvolgingsplanning en conflictoplossing tot het opstellen van goed bestuur en een familiestatuut. Als adviseur familiebedrijven is het erg belangrijk je eigen grenzen te kennen om tijdig te kunnen doorverwijzen naar deze specialisten. Je kunt tenslotte niet van alle markten thuis zijn. 

 

Blog

De koning en zijn kroonprins

Een praktijkcase! Het leek zo mooi allemaal: een hoogopgeleide jonge ondernemer met ambitie zou het...
lees verder »

Opvolging vanuit de overdrager

Het merendeel van de ondernemers is helemaal niet met de opvolging bezig, laat staan dat ze weten...
lees verder »

Familiebijeenkomsten

Het familiebedrijf in de derde generatie bloeide. De CEO was ondernemend en doortastend, maar de...
lees verder »

Leiderschap en 360 graden feedback

Voor de continuïteit van het familiebedrijf is het belangrijk dat eigenaren en andere leiders...
lees verder »

Bestuurlijke inrichting

Na het uitkopen van de andere familieleden bleef één eigenaar over. De familieboom...
lees verder »

Door welke bril?

Wie als adviseur familiebedrijven mag begeleiden, krijgt onherroepelijk te maken met...
lees verder »

Volgende generatie

‘Het familiebedrijf is in bruikleen van de generatie na mij’. Een mooie uitspraak die...
lees verder »

De familie als bakermat

Familiebedrijven zijn complex; vooral degenen die al meerdere generaties meegaan.  Generatie...
lees verder »

Kenmerken van de familiaire opvolger

De keuze wie het bedrijf over te nemen wordt vaak (te) lang vooruitgeschoven. Het is een lastig...
lees verder »

Het familiebedrijf als pinautomaat

De praktijk leert dat de waarde van geld tijdens het dagelijks ondernemen en tijdens de opvolging...
lees verder »

Financiƫle slagkracht

Het familiebedrijf werd in de tweede generatie geleid door twee neven. Beiden vakbekwaam, maar met...
lees verder »

Blokker en Parlevliet & Van der Plas

In het NRC van 14 april 2018 stonden twee artikelen over bijzondere familiebedrijven: Blokker en de...
lees verder »

Afhechten

Na een periode van veranderingen binnen de bedrijfsfamilie is het goed afhechten van eventuele...
lees verder »

Familiestrategie

De tweede generatie had het zorgvuldig uitgestippeld: hun vijf kinderen zouden de volgende...
lees verder »

Familieopstelling met paarden

Families die generatie op generatie met elkaar verweven zijn om het familiebedrijf verder te...
lees verder »

De sleutel van het familiesysteem

Het leiden van een familiebedrijf is geen sinecure. Je aandacht dient zich zowel op het zakelijke...
lees verder »

Waarde(n)loos

Nooit werd er thuis over de zaak gesproken. De ouders hielden het familiaire en het zakelijke...
lees verder »

Cross family learning

Een krachtige impuls voor het goed voorbereiden van de opvolging, is het sparren met andere...
lees verder »

Evaluatie Raad van Advies

fond® begeleidde recentelijk een kennissessie voor familiebedrijven van het MKB Deventer, over...
lees verder »

Zakelijke strategie

De directeur van buiten de familie was een ervaren bestuurder. Internationaal gelouterd, met een...
lees verder »

Familiaire opvolging?

Opvolging is vaak een cruciaal scharnierpunt in de continuïteit van het familiebedrijf....
lees verder »

Het familiestatuut

Vaak wordt in de wandelgangen bij het besturen van (familie)bedrijven het woord...
lees verder »

Plannen naar de volgende generatie

Hoe gaan familiebedrijven in de praktijk om met het opvolgingsvraagstuk? In het Duitse vakblad DEGA...
lees verder »

De 4 succesfactoren van sterke familiebedrijven

Het is al vaak benoemd, maar familiebedrijven presteren op lange termijn financieel beter dan...
lees verder »

Nieuwe toekomst familiebedrijven

De vreemde situatie waarin we ons nu allemaal bevinden, maakt dat je soms gaat nadenken. Zo zit ik...
lees verder »

Plichten betrokken eigenaars

Betrokken eigenaars vormen een cruciale factor voor een goed draaiend familiebedrijf. Naast de...
lees verder »

Familietalent

Het familiebedrijf bloeit. De zesde generatie heeft het bedrijf voortgestuwd en iets gebouwd dat...
lees verder »

Loslaten leiding en eigendom

In mijn dagelijkse praktijk zie ik met enige regelmaat bedrijfseigenaren bij opvolging richting de...
lees verder »

Kiem van ondernemerstevredenheid

Ondernemers zijn vaak keihard aan het werk om resultaten te boeken en hebben daarbij vooral oog...
lees verder »

Het parallelle planningsproces

Tijdens opvolgingsprocessen is de kwaliteit van het proces vaak net zo belangrijk als de uitkomst...
lees verder »

Een delende visie

Vader van 70 was niet van plan het familiebedrijf te verlaten: het bezorgde hem status en aanzien...
lees verder »

Strategie in familiebedrijven

Waarom is een strategie of missie nodig voor een familiebedrijf? Waarom zou je je druk maken over...
lees verder »

Leidende principes

Het familiebedrijf sluit haar deuren. De derde generatie heeft het niet waar kunnen maken: ze waren...
lees verder »

Snoeien familieboom

Familiebedrijven hebben sterk de neiging te vertakken in volgende generaties. De oprichters hebben...
lees verder »

Extern management binnen familiebedrijven

Uit diverse studies is gebleken dat de komende jaren er binnen familiebedrijven een tekort aan...
lees verder »

Raad van Advies

Maar weinig familiebedrijven in het MKB zien de voordelen van een Raad van Advies. Vaak willen de...
lees verder »
36
Benieuwd wat wij voor uw
familiebedrijf kunnen betekenen?

Neem geheel vrijblijvend contact op